A női gamer magazin
2025. július 1.

Gamer burnout: a csapás, ami egyszer mindenkit elér

gamer burnout

Emlékeztek még azokra az időkre, amikor képesek voltunk akár napokat is eltölteni egy-egy játékkal. Amikor egy küldetést, pályát, sztorimódot olyannyira nem tudtunk letenni, hogy szinte megszűnt körülöttünk a világ. Majd egyszer csak jött valami. Valami, ami miatt csak bámultuk a képernyőt. Egyre unalmasabban róttuk a köröket, kedvetlenül alakítottuk karakterünk vagy főhősnőnk életét. Ugye veletek is volt már ilyen? Persze, hiszen ez már mindannyiunkkal megtörtént. Veled, velem, velünk. És nem!! Egyáltalán nem vagy vele egyedül.

Sokan – abszolút tévesen – a mai napig azt gondolják, hogy kiégni csupán a munkában lehet. Pedig ez egyáltalán nem így van! Kiégni az élet szinte minden egyes területén lehetséges. Így akár a kedvenc videójátékunkban is. Ráadásul a gamer burnout nem csupán a streamereket érintheti, hanem az átlagos, mindennapi játékosokat. Ez pedig egy igazán nagy sokk lehet, hiszen a játék sokunk számára nem csupán egy kis időtöltés. Sokkal inkább egy közösség, örömforrás. Amennyiben pedig ez elkezd szerte foszlani, úgy egyre frusztrálóbb helyzetbe kerülhetünk.

Így vedd észre magadon

A gamer burnout nagyon könnyen észrevehető akár magadon, akár egy játékostársadon. Ettől függetlenül mégis előfordulhat, hogy sokáig rejtve marad. Ennek oka, hogy mindenki másként éli meg ezt a helyzetet, és más mutat a külvilág felé. Mi most a legtipikusabb tüneteket mutatjuk be!

Motiváció hiánya: A játékok, amelyek egykor izgalmasak és szórakoztatóak voltak, most már csak kötelező tevékenységnek tűnnek. A játékos elveszíti az érdeklődését, és már szinte egyáltalán nem talál örömet a játékban.
Fáradtság és kimerültség: A játékosok gyakran fizikailag és mentálisan is kimerültté válnak, miután hosszú órákon át játszottak. Erre pedig mindinkább ráerősít az éjszakai játékmenet következtében létrejövő alváshiány.
Frusztráció és irritáció: Mivel a játék már nem ad örömet, nem meglepő, hogy a játékosok könnyebben frusztrálódnak. Minden egyes vereség, vagy játékban elkövetett hibázás fokozza ezt az érzést, így nem is csoda, hogy a játék már inkább idegesítő, mint szórakoztató.
Elvonás más tevékenységektől: A kiégett játékosok hajlamosak elkerülni a társas interakciókat és más szabadidős tevékenységeket, amelyek nem kapcsolódnak a videojátékokhoz, mivel úgy érzik, hogy a játékok veszik át az életük központi szerepét.

Háttérben meghúzódó okok

A burnout természetesen nem egyik napról a másikra üti fel a fejét, fokozatosan kúszik be a mindennapi életünkbe. Vannak azonban olyan tényezők, amelyek nagyban befolyásolják megjelenését, így érdemes ezekkel is tisztában lenni. Ha ezeket sikerül kiküszöbölni, vagy minimálisra csökkenteni, könnyedén elkerülhetjük a gamer burnout jelenséget! Nézzük milyen szempontokat határoznak meg a szakértők:

Túlzott játékidő: Ha valaki túl sok időt tölt videójátékokkal, és nem hagy magának pihenőidőt vagy egyéb aktív pihenést, az könnyen kiégéshez vezethet. Az egész napos játék hosszú távon nemcsak fizikailag, hanem pszichésen is megterhelő lehet.
Versenyszellem: Az olyan játékok, mint a MOBA (Multiplayer Online Battle Arena), Battle Royale vagy más versenyszintű játékok, különösen hajlamosíthatják a játékosokat a kiégésre. Az állandóan változó, dinamikus környezetben való versenyzés, és a folyamatos fejlődés iránti nyomás rengeteg mentális energiát emészthet fel.
Túl nagy elvárások: Azok a játékosok, akik próbálnak mindent elérni egy játékban (például összes gyűjthető tárgy megszerzése, a ranglisták folyamatos vezetése), hajlamosak elfelejteni, hogy a játékok elsődleges célja a szórakozás. Az elérhetetlen célok, és a folyamatosan változó kihívások könnyen frusztrációhoz vezethetnek.
Hiányzó szociális kapcsolatok: Ha egy játékos nem tart fenn más típusú szociális kapcsolatokat, csupán a videójátékokat, könnyen elszigetelődhet. Ez pedig szintén hozzájárulhat a burnout kialakulásához.

gamer burnout
(kép: pexels/annatarazevich)

Így kerülheted el!


Állíts be határokat a játékidőben: Fontos, hogy tudatosan iktass be szüneteket, és próbáld meg a játékot nem állandó tevékenységgé alakítani. Érdemes például naponta csak néhány órát szánni a játékra, és beépíteni a pihenést, alvást, valamint más szórakoztató aktivitásokat is.
Kombináld a játékot más tevékenységekkel: Ha szeretsz videojátékokkal szórakozni, próbálj meg más, ám mégis hasonló érdeklődési köröket is találni. Vegyél elő egy társasjátékot, vagy próbálj ki közösségi sportokat, menj el esetleg egy jó koncertre. A lényeg, hogy ügyelj arra, ne a játék váljon az egyetlen kikapcsolódási formáddá.
Tarts szünetet a versenyszellemű játékokban: Ha úgy érzed, hogy a versenyzés egyre inkább stresszessé válik, érdemes egy időre félretenni az ilyen típusú játékokat. Keress pihentető, történet-orientált játékokat, amelyek nem kényszerítenek arra, hogy folyamatosan teljesíts.
Keress játékos közösséget: Az online közösségek segíthetnek abban, hogy ne érezd magad egyedül a játékok világában. A beszélgetés másokkal, barátokkal vagy játékostársakkal képes enyhítheti a kiégést, így pedig a játék ismét szórakoztatóvá és közösségi élménnyé válhat.

A gamer burnout egy olyan jelenség, amellyel sokan találkozhatunk, ám megfelelő odafigyeléssel könnyedén elkerülhetjük. Érdemes mindig tudatosan alakítani a játékkal töltött időnket. Ezáltal ugyanis újra megtalálhatjuk a játék nyújtotta örömet anélkül, hogy az teherként nehezedne ránk.

Kapcsolódó cikkek