Kipróbáltuk a piac belépő kategóriás mini PC-jét!

Régóta érett már bennünk a gondolat, hogy kipróbáljunk egy mini PC-t. Így hát nem is vártunk tovább, mihamarabb beszereztünk egyet. Na de, hogy ne ugorjunk egyből fejest a legmélyebb vízbe, elsőízben egy belépőkategóriásra ruháztunk be, a GMKtec NucBox G3-ra.
Kicsi, zöld doboz
Első ránézésre szerintem senki nem mondaná meg, hogy valójában egy komplett számítógépet tart a kezében. Sem külleme, sem textúrája nem a megszokott PC külsőt mutatja. Nekünk mondjuk kifejezetten elnyerte a tetszésünket, hogy végre nem egy tipikus, szürke informatikai újdonság kerül a nappalinkba. Ez a zöld árnyalat egészen feldobja a külsejét. Megjegyezzük, hogy természetesen szürke változatban is elérhető.


A GMKtec NucBox G3 4 USB porttal rendelkezik, valamint kettő HDMI csatlakozót is megtalálunk rajta. Külön plusz pont neki, hogy támogatja a 4K, 60 Herzet is, így egész élvezetes rajta videót, vagy éppen filmet nézni. A kis zöld doboz rendelkezik emellett egy 2,5 Gbit internet csatlakozóval, valamint egy 3,5 milliméteres fejhallgató kimenettel is. További előnye, hogy igen kompakt a mérete, így tényleg nem probléma magunkkal vinni bárhova, már csak súlyából adódóan sem.
Munkához tökéletes, játékhoz kevésbé a mini PC
A saját kis mini számítógépünket egy 4 magos, Intel N100-as processzor hajtja. Azt egyáltalán nem mondhatjuk, hogy egy hiper-szuper csúcsteljesítményű alapp rendelkezik, de amihez nekünk kell, arra éppen megfelelő. A mindennapi használatú alkalmazásokat – mint például egy Word vagy egy Excel – egészen tökéletesen futtatja, ám egy-egy kép-, és videó szerkesztő szoftver már képes kifogni rajta. Ez pedig sajnos igaz a csúcskategóriás játékokra is. Némelyik sajnos nagyon, nagyon akadozik rajta, de olyan is volt, ami egész egyszerűen el sem indult. Ha tehát arra szánnátok, hogy végig vigyetek rajta egy A kategóriás játékot, akkor egyértelműen inkább mást válasszatok.

A mini PC tökéletes választás lehet azoknak, akik szeretnek a nappali kényelmében dolgozni, vagy csupán szívesen kedveznének a vendégszobába érkezőknek. Mivel mi is sokat ülünk a gép előtt, este már jólesik a kanapén fekve böngészni, dolgozni, vagy valami kooperatív játékot játszani. Így mi a nappaliban helyeztük el, és egy wifi-s billentyűzettel irányítjuk – egészen pontosan egy Logitech K400-zal -, mivel ezt sokkal jobb választásnak ítéltük meg. De, aki mégis a Bluetooth megoldásra esküszik, nyugodtan ruházzon be arra, hiszen a GMKtec Bluetooth 5.2 támogatással érkezik. Ráadásul előre telepített Windows 11 Pro operációs rendszert is kapunk hozzá.
Első választásként mi tökéletesen meg vagyunk elégedve vele, nem is vártunk volna sokkal többet. A 130 dolláros árért – 48 000 forint – valóban egy komplett számítógépet kaptunk – 16GB memória, 512 GB SSD -, de érdemes úgy kezelni, mint ami. Ne hasonlítsuk egy asztali számítógép „tudásához”, mert akkor csalódni fogunk.