Egy tanulmány szerint hamarosan elpusztulhat a bolygónk

Pesszimista képet fest és azonnali cselekvést sürget friss fenntarthatósági jelentésében az Európai Akadémiák Tudományos Tanácsadó Testülete (European Academies’ Science Advisory Council, EASAC). Az elemzés sajnos egyértelműen rámutat a tényre, bolygónk állapota rohamtempóban romlik, a klímaváltozás egyre sürgetőbb probléma.
A legújabb EASAC-jelentés szerzői szerint az egyre gyorsuló globális felmelegedés, klímaváltozás hatásai hatalmas károkat és életekben mérhető veszteségeket okoznak a világ minden részén, így Európában is. Csökken a biológiai sokféleség, az emberiség továbbra is pazarlóan bánik a bolygó erőforrásaival. A jelentés hangsúlyozza, hogy az emberiség számára biztonságos életteret adó, fajunk túléléséhez szükséges kilenc alapvető környezeti stabilitási mutató („planetáris határ”) közül hatnál már túlléptük a kritikus határt. A hetediknél pedig épp most zajlik a visszafordíthatatlannak látszó negatív folyamat.
Ezeket a határokat már átléptük
A jelentés alapján sajnos már átléptük a klímaváltozás, az ivóvízpazarlás, valamint a vegyi környezetszennyezés határát. Emellett számos veszélyeztetett faj tömeges kihalását, valamint a növényfejlődés megváltozását is elértük. A termőföldek terjeszkedése és a nagymértékű erdőirtások eredményeként pedig számos természeti térség már városokká alakult. A hetedik határvonal pedig, az óceánok elsavasodása, szintén a listára került, mint már átlépett érték. Csupán két tétel szerepel a jelentésben, amelynek még nem közelítettük meg a határértékét: az egyik a szállópor-szennyezés, míg a másik a sztratoszférikus ózonréteg vékonyodása.

Az általános következtetés tehát az, hogy a bolygó fenntarthatóságával és hosszú távú túlélőképességével kapcsolatos kedvezőtlen tendenciák folytatódnak. A szén-dioxid és a metán légköri koncentrációjának növekedése gyorsul, miközben az újrahasznosítási arányok csökkennek. A globális felmelegedés hatására a természetben olyan öngerjesztő folyamatok indultak meg, amelyek az erdőtüzek megnövekedett kibocsátásával együtt azt sugallják, hogy a Föld rendszereinek kedvezőbb irányú befolyásolására végleg elvész az esély.
Van még esély?
A jelentés szerzői azt hangsúlyozzák, hogy mindenekelőtt nem szabad tovább figyelmen kívül hagyni a figyelmeztető jeleket, mert az a pálya, amin jelenleg az emberiség halad, klímakatasztrófához vezet. A folyamatot kizárólag közös összefogással, az országok gazdasági újragondolásával lehetne helyre billentetni. Addig ugyanis, amíg a nagymértékű GDP növekedés a cél, minden más háttérbe szorul. Többek között a megújuló energiaforrások kialakítása, az állatok-, és növényvilág megvédése, a fenntartható gazdasági tényezők létrehozása. A helyzeten továbbra is csak mi magunk tudunk változtatni, és kizárólag akkor, ha a társadalmi igényeket lejjebb adjuk – vélik a szakértők.