Magyar diákcsapat a robotika verseny legjobbjai között

Kimagasló eredménnyel zárta szereplését a magyar középiskolások csapata a világ egyik legnagyobb robotika verseny rendezvényén. A nemzetközi FIRST Robotics Competition (FRC) Isztambulban megrendezett regionális megmérettetésén a 14 fős magyar csapat a Robert Bosch Kft. támogatásával, illetve a Robotics Infinity Nonprofit Kft. szakmai segítségével vett részt a versenyen. A magyar diákok több mint 40 csapattal mérhették össze tudásukat, kreativitásukat, végül pedig az előkelő 4. helyen végeztek.
Feladatok, nehézségek, kompetenciák
A FIRST Robotics Competition (FRC) versenye során a középiskolás csapatoknak ipari méretű, összetett robotokat kellett tervezniük, építeniük és programozniuk, úgy hogy azok meghatározott feladatokat teljesíthessenek egy tematikus versenypályán. A 14 fős magyar diákcsapat a versenyt megelőzően mindössze 3 hónap alatt, a Bosch Budapest Innovációs Kampuszon építette meg és programozta a robotot a verseny előírásai szerint. A vállalat ehhez nemcsak a helyszínt adta, hanem műszereket, műhelyberendezéseket, valamint a versenyen szükséges eszközöket is, emellett pedig anyagi támogatást is nyújtott. A legnagyobb kihívást a fiatalok számára az jelentette, hogy a tényleges versenypályát először csak a helyszínen láthatták. Ennek eredményeképp a pályához való alkalmazkodásra vonatkozó megoldásokat már a verseny során kellett kitalálniuk.

A verseny nem csupán technikai feladatokból állt, hanem komoly szervezési és menedzsment tudást is igényelt. Ezek mindegyike fejleszti a problémamegoldást, a csapatmunkát, az együttműködést, a konfliktuskezelést, az időgazdálkodást és a döntéshozatalt. A csapatoknak emellett saját arculatot kellett kialakítani, valamint marketing és közösségi média feladatokat ellátni. A diákoknak ugyanis nem csak a pályán kellett jól teljesíteniük, feladataik közé tartozott tevékenységük és eredményeik kreatív bemutatása is.
„Büszkék vagyunk a magyar diákok eredményeire. Inspiráló volt végigkísérni a fiatalokat a sikerhez vezető úton, látni az egyedülálló teljesítményüket. Akár a verseny kihívásaira, akár a jövő technológiáinak megalkotására gondolunk, egyértelmű, hogy a csapatmunka, az együttműködés és a kreativitás nélkülözhetetlen a sikerhez” – mondta el Bacsi Sándor, a Robert Bosch Kft. rendszermérnöke.
