Nők az E-sport világában – Interjú Németh Eszterrel

Németh Eszter válogatott szimulátor e-sportolóval beszélgettünk a kezdetekről, versenyekről, és arról, hogy miként vált az élete részévé az online sport.
2024-ben Németh Eszter elnyerte az Év női gyorsasági autóversenyzője címét és elnyerte a részvételt a Global Esports Games 2024 China versenyén is. A fiatal tehetség számos rangos eseményen mutatta már meg tudását, noha pár évvel ezelőtt még jogosítványa sem volt.
„Az első autóversenyemen úgy vettem részt, hogy nem volt jogosítványom. Persze ott ez nem is lényeg, hiszen a versenypályára egyébként is a saját felelősségedre mész fel. Vezetni viszont nagyon is tudtam, hiszen akkor már mögöttem állt jó néhány év szimulátor-, és gokart versenyzés. Emlékszem mielőtt tanulóvezető lettem, az apukám felhívta az autósiskola egyik oktatóját, és azt mondta neki: A lányom vezetni tud, csak közlekedni nem. Ezen azóta is jót nevetek. Pedig tényleg így volt. Az elindulással és a váltással nem volt problémám. Inkább a szabályok és a sebességek betartása okozott egy pici nehézséget.”

Nem meglepő, hiszen Eszti autó-, és versenyszeretete először a virtuális térben teljesedett ki.
„Nagyon sokat játszottam a Need for Speed-del, és a Gran Turismo-val. Valahogy ezekben az autószimulátor játékokban találtam meg önmagamat, vagyis jobban mondva a készségemet, a tehetségemet. Bár ezt nálam sokkal előbb felismerték a szüleim. Ők voltak ugyanis, akik láttak egy felhívást a Facebookon, miszerint egy Forma1-es liga felvételt hirdet. Először én nem is szerettem volna jelentkezni, de a szüleim végül rábeszéltek. Ők maguk is szeretik a szimulátor játékokat, anno PlayStation 2-őn játszottak duóban. Édesapám volt a sofőr, anyu pedig a mitfárer, aki instruálta, mikor, mire számítson a pályán. Emlékszem, hogy volt olyan alkalom, amikor 12 órás versenyeket nyomtak le egyhuzamban. Szóval elég jó volt a meggyőző erejük, így elkezdtem tehát valós emberek ellen szimulátor versenyeken indulni. Ehhez pedig kaptam saját playseat-et, kormányt és pedálokat is.”
Gyakorlás, gyakorlás és gyakorlás
A Covid és a lezárások idején Eszter minden héten legalább egy versenyen részt vett, nagyjából 3-4 hónapon keresztül.
„Az az időszak elég intenzív volt. Egy héten nagyjából három gyakorlási időpont volt, melyek közül legalább egy alkalmon kötelező volt részt venni. Ezek nagyjából egy órát felölelő edzések voltak, és általában esti időpontokban indultak. Rengeteget gyakoroltam, voltam olyan nap, hogy akár 9-10 órát is a gép előtt ültem. Ám ennek köszönhetően nagyon jó helyezéseket értem el. Ettől pedig annyira lelkes lettem, hogy elérkezettnek láttam az időt arra is, hogy valós helyzetben is kipróbáljam magam.”

Így jött a fiatal lány életébe a gokartozás, majd pedig az autóversenyzés éles körülmények között.
„Mivel fokozatosan szoktam bele az autóversenyzésbe, úgy gondolom ezért nem alakult ki bennem nagy félelem a versenypályán. A szimulátorozás, és a gokartozás úgymond lépcsőfokonként készített fel az igazi versenypályán történő, valódi versenyautó vezetésére. Hatalmas élmény volt az első verseny, egy leírhatatlan boldogság.„
Támogatás és önfegyelem
Ezt a mindennél nagyobb örömöt pedig csak tovább tetézte a Magyar E-sport Szövetség megkeresése.
„2024 szeptemberében megkeresett a Szövetség, hogy megrendezésre kerül egy e-sport világbajnokság, ahol lehetőségem lenne a női e-sportoló szakág keretein belül autóversenyző kategóriában részt venni. Nem volt kérdés számomra, hogy belevágjak-e. Nagyon sok segítséget kaptam ehhez a Szövetségtől. Tőlük kaptam egy olyan számítógépet például amin tökéletesen elfut a versenyhez szükséges szimulátor játék. Kaptam továbbá egy hihetetlenül éles és jól működő monitort is. Egyszóval egy olyan setupot, ami egyértelmű hozzásegített a sikereimhez. Ugyan ez a világbajnokság akkoriban elmaradt, de azóta is rendszeresen veszek részt online versenyeken.”

Az online térben rendezett futamok legalább 80 percesek, így Esztinek elengedhetetlen karbantartania fizikumát, hogy arra az időre tökéletesen tudjon fókuszálni. Ehhez pedig mind mentálisan, mind fizikálisan rendben kell lennie.
„Az iskola mellett nehezebb már mindent összehangolni, és mindenre időt szánni. Jelenleg is van, hogy akár 5-6 órát töltök a gép előtti edzéssel. Mellette eljárok edzeni. Van, hogy úszom, fallabdázom, vagy csak erősítő edzéseket csinálok. Persze nagyon fontos, hogy a testem karban legyen tartva, mégis úgy gondolom, hogy a legjobb edzés a virtuális futamokra az, ha minél többet a playseat-ben ülsz és nyomod a köröket.”
Németh Eszter számára márciustól kezdődik a bajnokság legújabb szezonja, így nagyjából két hetente részt vesz majd egy-egy versenyen.
„Nagyon várom és persze gőzerővel készülök minden egyes futamra. Ugyanúgy mint ahogyan a versenytársaim is, ahol mindenki férfi. Ez engem egyáltalán nem feszélyez, hiszen úgy gondolom, hogy egy nő is tud ugyanolyan szintet hozni, mint egy férfi. Talán egy pici előnyünk is van velük szemben, mivel egy nő sokkal higgadtabb tud maradni, ha mondjuk megelőzik, vagy egy szakasz nem úgy alakul, ahogy elképzelte. A forrófejűség ugyanis nem jó társ a versenypályán. Szerencsésnek mondhatom magam, mert engem eddig még soha nem ért semmilyen negatív inzultus az online térben, pedig gyakran hallom én is, hogy minek vannak kitéve a női gamerek. Remélem, hogy ez a jövőben ki fog majd simulni.”